Vieglatlētika, kur pirmsākumi meklējami jau senajā Grieķijā, iemieso sacensību garu, kas izpaužas skriešanā, lēkšanā un mešanas sacensībās. Šī sporta veida būtība ir pārspēt savus pretiniekus katrā disciplīnā, lai izcīnītu uzvaru. Papildus individuālajām sacensībām notiek arī desmitcīņas un septiņcīņas sacensības, kurās sportisti piedalās vairākās disciplīnās, cenšoties iegūt pēc iespējas vairāk punktu, balstoties uz savu sniegumu.
Grieķija – Vieglatlētikas dzimtene
Vieglatlētikas pirmsākumi meklējami senajā Grieķijā aptuveni 9. un 10. gadsimtā pirms mūsu ēras, un vēsturnieki norāda, ka vieglatlētika Grieķijā sāka pastāvēt tieši šajā laikā. Līdz 776. gadam p. m. ē. šis sporta veids bija ieguvis ievērojamu popularitāti, kā rezultātā tas tika iekļauts pirmajās Senajās olimpiskajās spēlēs, kas notika Grieķijas pilsētā Olimpijā. Sākotnējās olimpiskās sacensības bija kājnieku skrējiens stadionā, un tieši Koroibos uzvarēja. Vieglatlētika Grieķijā turpināja attīstīties arī turpmāko olimpisko spēļu laikā līdz pat 394. gadam, kad spēles tika aizliegtas, lai apspiestu pagānu svinības. Tomēr sporta veida mantojums saglabājās, un, pateicoties Romas impērijas ietekmei, tas izplatījās visā Eiropā. Mūsdienu olimpisko spēļu atdzimšana vēl vairāk veicināja vieglatlētikas attīstību pēdējo divu gadsimtu laikā.
Kas izdomāja Vieglatlētiku kā sporta veidu?
Vieglatlētikas izgudrotājs joprojām ir noslēpums, taču ir zināms, ka pirmais reģistrētais uzvarētājs vieglatlētikas sacensībās bija Korobios, grieķu pavārs no Elis, kurš 776. gadā pirms mūsu ēras izcīnīja uzvaru stadiona skrējienā. Lai gan nav vienas personas, kas būtu atbildīga par vieglatlētikas izgudrošanu, Korobios ir ievērojama figūra tās agrīnajā vēsturē. Laikam ritot, neskaitāmi citi veicināja sporta veida attīstību, īpaši pēdējos gadsimtos.
Kāda ir bijusi vieglatlētikas popularitāte, gadiem ejot?
Vieglatlētika piedzīvoja divus nozīmīgus popularitātes periodus. Pirmkārt, pirms vairāk nekā diviem tūkstošiem gadu seno grieķu olimpisko spēļu laikā, kad vieglatlētika bija galvenais notikumu notikums. Vēlāk, 19. gadsimtā, kad Anglijā un Amerikas Savienotajās Valstīs atdzima amatieru sacensības, šis sporta veids ieguva jaunu popularitāti. Šai atdzimšanai bija izšķiroša nozīme mūsdienu olimpisko spēļu atdzimšanā, kas veicināja vieglatlētikas popularitāti visā pasaulē. Ievērojami vieglatlēti, piemēram, Džese Ouenss un Usains Bolts, vēl vairāk palielināja sporta veida popularitāti, atstājot neizdzēšamu iespaidu uz olimpiskajām spēlēm un vieglatlētikas pasauli.
Nozīmīgas valstis Olimpisko spēļu vēsturē
Vēstures gaitā vairākas valstis ir izcēlušās vieglatlētikā. Amerikas Savienotās Valstis vēsturiski dominēja īso distanču skriešanā un lēkšanā, savukārt Padomju Savienība/Krievija izcēlās mešanas, lēkšanas un vidējo distanču skriešanā. Kenijas dominance vidējo distanču skriešanā un garo distanču skrējienos ir bijusi nepārspēta jau vairākus gadu desmitus, bet Vācija joprojām ir dominējošais spēks mešanas disciplīnās. Arī Etiopijas meistarība garo distanču skriešanā ir atstājusi paliekošu mantojumu šajā sporta veidā.
Olimpiskās spēles mūsdienās
Mūsdienu olimpiskās spēles liecina par sporta veidu daudzveidību un iekļautību, un vieglatlētika ir centrālais sporta veids ar savu iespaidīgo disciplīnu klāstu. Tokijas 2020. gada olimpiskajās spēlēs, kas notika dinamiskajā Tokijas pilsētā Japānā, bija vērienīga izrāde – kopumā 25 vieglatlētikas disciplīnas, kas skatītājus visā pasaulē aizrāva ar dalībnieku sportisko meistarību un apņēmību.
Šajos grandiozajos cilvēku sasniegumu svētkos sportisti no visas pasaules pulcējās, lai demonstrētu savas prasmes un meistarību dažādās vieglatlētikas disciplīnās. Starp 25 sacensībām bija sacensības, kas bija pielāgotas vīriešiem, sievietēm un jauktām komandām, tādējādi apliecinot spēļu apņemšanos nodrošināt vienlīdzību un pārstāvību. Šīs sacensības deva iespēju gan jau atzītiem čempioniem, gan uzlecošām zvaigznēm atstāt neizdzēšamu iespaidu uz pasaules skatuves.