Sportistes, kas mainīja vēsturi

  • Babe Didriksone Zahariasa

 

Pirmā sieviete, kas piedalījās PGA turnīrā, Zahariasa 1938. gadā piedalījās Losandželosas atklātajā čempionātā. Kopš tā laika PGA turnīros ir piedalījušās tikai četras citas sievietes. Viņa guva panākumus arī basketbolā, vieglatlētikā, tenisā, beisbolā un peldēšanā, un AP viņu atzina par 20. gadsimta pirmās puses labāko sportisti. 

 

  • Toni Stouna

 

Stouna tiek uzskatīta par “sieviešu Džekiju Robinsonu”, jo viņa bija pirmā sieviete, kas spēlēja profesionālo beisbolu lielajā līgā. Viņa 1953. gadā parakstīja līgumu ar Indianapolis Clowns no Negro American League, lai spēlētu otrajā bāzē. 

 

  • Billie Jean King

 

Kinga Mātes dienā uzvarēja Bobiju Rigsu pirmajā no diviem 1973. gada mačiem, kas tika nodēvēti par “Dzimumu cīņu” (Battle of the Sexes) – nozīmīgiem brīžiem, kad sportiste valsts mēroga pārraidē uzveica vīrieti. Viņai bija arī paliekošs spēks – 10 gadus vēlāk Vimbldonā viņa kļuva par vecāko Grand Slam pusfinālisti 39 gadu, 7 mēnešu un 9 dienu vecumā.

 

  • Nadia Comaneci

 

Tikai 14 gadu vecumā N. Komanēči kļuva par izcilāko zvaigzni 1976. gada Monreālas spēlēs. Viņa kļuva par pirmo cilvēku, kas olimpiskajās vingrošanas sacensībās ieguva perfektu 10 ballu vērtējumu, kā arī izcīnīja zelta medaļas daudzcīņā, uz baļķa un vingrošanas vingrojumos uz stieņa. 

 

  • Viktorija Roche

 

Viņa nāk no Korejas un tika adoptēta britu ģimenē, kas dzīvo Briselē, 1984. gadā bija pirmā meitene, kas spēlēja Little League World Series turnīrā. Mazā līga sāka atļaut meitenēm spēlēt pagājušā gadsimta 70. gadu beigās, un pirmā, kas sasniedza Pasaules sēriju, bija Roche. Viņa bija Beļģijas komandas, kurā spēlēja arī viņas brālis Džeremijs, ārējā laukuma spēlētāja. Viņas pēdās ir sekojušas arī citas meitenes.

 

  • Steffi Graf

 

Neviena sieviešu tenisa spēlētāja nav dominējusi kalendārajā gadā tā, kā to 1988. gadā 19 gadu vecumā paveica Graf. Vienā kalendārajā gadā izcīnot visus četrus Grand Slam vienspēļu titulus un olimpisko zelta medaļu. Pirms Grand Slam turnīra viņa tajā gadā zaudēja tikai vienu reizi – Gabrielai Sabatini Amēlijas salā.

 

  • Florence Griffith-Joyner

 

Neticami, bet vairāk nekā trīs desmitgades vēlāk viņai joprojām pieder sieviešu pasaules rekordi gan 100 metru, gan 200 metru skrējienā. Abus šos rezultātus viņa uzrādīja 1988. gadā, olimpisko spēļu kvalifikācijā 100 m veica 10,49 sekundēs, bet Seulas spēlēs 200 m – 21,34 sekundēs.

 

  • Džūlija Krone

 

  1. gadā Belmont Stakes sacīkstēs uz Colonial Affair klāja viņa kļuva par pirmo sievieti žokejisti, kas uzvarējusi Triple Crown sacīkstēs. Viņa izcīnīja 3704 uzvaras un bija pirmā sieviete, kas tika uzņemta Nacionālajā sacīkšu muzejā un Slavas zālē. Krone pārcieta ceļgala kaula lūzumu (sacīkstēs, kurās viņa uzvarēja), potītes lūzumu, kritienu, kurā viņa salauza abas rokas, un rokas lūzumu.

 

  • Mia Hamm

 

Pēc tam, kad 15 gadu vecumā Hamma bija pievienojusies ASV izlasei un Ziemeļkarolīnā izcīnīja četrus NCAA čempionu titulus, viņa turpināja veidot vēsturi savas izcilās starptautiskās karjeras laikā. Viņa bija daļa no 1999. gada Pasaules kausa izcīņas komandas, kas bija pirmā un vienīgā sieviešu izlase, kas uzvarēja savā valstī, un 2013. gadā kļuva par pirmo sievieti, kas iekļauta Pasaules futbola slavas zālē.

 

  • Serēna Viljamsa

 

Pēc tam, kad 2017. gada Austrālijas atklātajā čempionātā Serēna pārspēja savu māsu Venusu, viņa apsteidza Steffi Grafas Open ēras rekordu, iegūstot 23. karjeras Grand Slam vienspēļu titulu. Zīmīgi arī tas, ka viņa kļūs par ceturto māti Open ērā, kas uzvarējusi Major turnīrā, pievienojoties Kortai, Evonnai Gūlagongai un Kimai Klijstersai.