Sieviešu sportistu pasaulē pēdējā laikā ir vērojams milzīgs uzplaukums. Daļēji pateicoties nesenajiem sociālpolitiskajiem notikumiem saistībā ar līdztiesību un daļēji tāpēc, ka sportistes piedāvā skatītājiem lielisku šovu.
Lai gan tādas sportistes kā Megana Rapinoe un Simone Bilesa ir no jauna definējušas savu sporta veidu, jāatceras, ka sportistes ir bijušas jau izsenis un ir pārkāpušas robežas visos sporta segmentos. Papildus sabiedrības normu laušanai, šīs sportistes ir devušas lielu ieguldījumu arī daudzās citās jomās.
Sākot no Helēnas Bārbijas laikiem, kas ir pirmā zināmā olimpiskā zelta medaļas ieguvēja sieviete, un beidzot ar Simonu Bailsu, vienu no vieglatlētikas paaudzes talantiem, sieviešu līdzdalība dažādos sporta veidos ir nogājusi tālu ceļu. Apskatīsim dažas no laikmetu noteicošajām sportistēm, kuras ir mainījušas savu sporta veidu.
Megana Rapinoe
Viņa palīdzēja ASV sieviešu izlasei izcīnīt divus Pasaules kausus (2015. un 2019. gadā) un zelta medaļu Londonas olimpiskajās spēlēs 2012. gadā. Viņas izcīnīja arī bronzu Tokijas spēlēs 2020. gadā. 2019. gadā FIFA atzina Rapinoe par gada labāko sieviešu spēlētāju.
Papildus tam viņa ir arī atklāta LGBTQ tiesību un dzimumu līdztiesības aizstāve. Viņa ir slavena ar to, ka pievienojās vairākām komandas biedrenēm tiesvedībā pret ASV Futbola federāciju. Spēlētājas saņēma 24 miljonus ASV dolāru un tām tika apsolīts vienlīdzīgs atalgojums turpmākajās sacensībās.
Mithali Raj
Bijusī Indijas testu un ODI kapteine ir vadošā skrējienu guvēja starptautiskajā sieviešu kriketā. Viņa kā kapteine ir uzvarējusi arī visvairāk maču ODI spēlēs. Viņa ir nozīmīgākā Indijas sieviešu krekinga spēlētāja un pirmā sieviete, kas sieviešu ODI kriketā aizvadījusi divas desmitgades.
Viņas sasniegumi ir vēl iespaidīgāki, jo viņas ienākšanas laikā sieviešu krikets bija tikai amatieru nodarbošanās. Indijas sieviešu kriketa spēlētājām nebija pieejamas ne iespējas, ne treneru struktūra. Spēlētājām no laukuma paklājiņiem bija jāpāriet uzreiz uz starptautiskiem celiņiem. Viņa uz visiem laikiem mainīja šo spēli.
Billija Džīna Kinga
Viņa 24 gadu laikā izcīnīja 39 “Grand Slam” titulus un lielāko daļu 70. gadu bija pasaules sieviešu tenisa ranga pirmā rakete. Billie Jean-King 1987. gadā tika uzņemta Starptautiskajā Tenisa slavas zālē, un viņas vārds ir iekļauts arī “100 nozīmīgāko 20. gadsimta amerikāņu” sarakstā.
Vēl viens no viņas daudzajiem varoņdarbiem bija uzvara pār Bobiju Rigsu “Dzimumu cīņā”. Viņas uzvara pār Bobiju lauza neskaitāmus stereotipus, kas saistīti ar sievietēm sportā, un parādīja, ka viņas spēj tikt galā ar augsta spiediena situācijām.
Allyson Felix
Viņa ir godalgota olimpiskā čempione un viena no ātrākajām sievietēm vēsturē. Alisone Feliksa ir vienīgā sieviešu vieglatlētikas zvaigzne, kas ir izcīnījusi septiņus zeltus. Viņa ir visvairāk apbalvotā vieglatlēte, un viņai pieder pasaules čempionāta telpās zelts.
Alisone ir izcīnījusi sešas olimpiskās zelta medaļas stafešu komandu sastāvā. 200 m distancē viņai ir zelts un divi sudrabi. Viņa ir arī trīskārtēja pasaules čempione, saglabājot titulu no 2005. līdz 2009. gadam.
Babe Zaharias
Zahariasa bija olimpiete, kuru bieži dēvē par “izcilāko sieviešu sportisti vēsturē”. Viņa spēlēja vieglatlētikā, izcīnīja zelta medaļas, uzstādīja pasaules rekordus 80 metru barjerskrējienā un šķēpa mešanā, kā arī 1932. gada olimpiskajās spēlēs ieguva sudraba medaļu augstlēkšanā.
Viņa bija arī Amerikas basketboliste un vienlīdz meistarīgi spēlēja beisbolu, tenisu, boulingu, biljardu, niršanu un skrituļslidošanu. Babe Zaharias iesauku ieguva no beisbola ikonas Babe Ruth.
Simone Biles
Bilesai pieder visvairāk pasaules medaļu ASV vēsturē – 14. Viņai ir arī visvairāk pasaules čempionātu zelta medaļu no visām vingrotājām. 2016. gada P&G čempionātā kļuva arī par pirmo sievieti, kas 42 gadu laikā ir izcīnījusi 4 ASV čempionu titulus daudzcīņā pēc kārtas.
Bilesa sociālajos tīklos skaļi runā par savu ticību Dievam, un viņa bieži vien atzīst, ka viņas panākumi ir saistīti ar ticību, un to viņa raksta savā grāmatā “Courage to Soar” (“Drosme pacelties”). Viņas kontā ir 7 olimpiskās medaļas, un viņa ir viena no veiksmīgākajām ASV vingrotājām olimpiskajās spēlēs.
Mia Hamm
Viena no cienījamākajām sieviešu futbolistēm, kura bija viens no iemesliem sieviešu futbola popularitātes pieaugumam ASV 90. gados. Viņa aizveda ASV izlasi līdz vēsturiskai uzvarai 1999. gada Pasaules kausa izcīņā sievietēm un tika atzīta par FIFA Pasaules sieviešu futbola gada spēlētāju.
Par izcilu ieguldījumu futbolā viņa tika uzņemta Nacionālajā futbola slavas zālē. Mia Hamm ir guvusi visvairāk vārtus starptautiskajā futbolā – gan vīriešu, gan sieviešu vidū.
Marta
Marta ir vēl viens lielisks piemērs tam, kā pārvarēt jebkādas grūtības un atrast veidu, kā īstenot savas kaislības. Viņai neļāva spēlēt futbolu kopā ar vienaudžiem vīriešiem, un viņa pilnveidoja savas prasmes, sitot pamestas iztukšotas futbola bumbas, kas veidotas no pārtikas preču maisiņiem.
Martai pieder rekords par visvairāk gūtajiem vārtiem FIFA Pasaules kausa turnīros. Viņa tiek uzskatīta par visu laiku izcilāko sieviešu futbola spēlētāju. Marta ir sešas reizes ieguvusi FIFA Pasaules gada futbolistes balvu, tostarp 5 reizes no 2006. līdz 2010. gadam.
Džekija Džokī-Džonere Karsī (Jackie-Joyner Karsee)
Džeikija Džoinere-Kersī ir pensionēta amerikāņu vieglatlēte un viena no izcilākajām vieglatlētēm septiņcīņas tāllēkšanā. Džeiklīna ir izcīnījusi 3 zelta, 1 sudraba un 2 bronzas olimpiskās medaļas. Viņa piedalījās 4 dažādās olimpiskajās spēlēs.
Žurnāls Sports Illustrated atzina Džounere-Kersi par visu laiku izcilāko sieviešu vieglatlēti. Viņa ir ASV vieglatlētikas un vieglatlētikas federācijas (USA Track and Field) valdes locekle.
Serēna Viljamsa
Daudzi uzskata, ka Serēna Viljamsa ir viena no izcilākajām tenisistēm. Viņa ir uzstādījusi etalonu nākamajai paaudzei un pārsteigusi daudzus no savas paaudzes. Pirmo reizi amerikāniete savu 1. rangu sasniedza 2002. gada 8. jūlijā. Kopš tā laika viņa šo pagrieziena punktu ir sasniegusi vairākas reizes.
Serēnai Viljamsai ir vairāk nekā 90 WTA karjeras tituli un 23 “grand slam” turnīru tituli. Viņa ir vienīgā tenisiste, kura vienspēlēs ir izcīnījusi vismaz 6 titulus 3 no 4 Grand Slam turnīriem.